You are here: Home » stomatologia » Stany patologiczne w obrębie jamy ustnej

Stany patologiczne w obrębie jamy ustnej

Jama ustna człowieka jest bardzo ważnym narządem. Jej podstawowe zadanie stanowi rozdrabnianie pokarmu z wykorzystaniem aparatu w postaci uzębienia. Jednakże jest to też miejsce, w którym krzyżuje się układ oddechowy z pokarmowym. U człowieka, jako u jedynego organizmu na kuli ziemskiej, jama ustna ma bardzo duże znaczenie w fonacji, a więc tworzeniu mowy. W obrębie tego narządu bardzo często pojawiają się rożnego typu patologie. Warto jest tu wspomnieć o chorobach zębów i przyzębia, zmianach w zgryzie, jak również schorzeniach nowotworowych. Złożone unerwienie, a także obecność licznych mięśni wskazuje na bardzo ważne funkcje, jakie pełni jama ustna. Każdy stomatolog szczecin w swojej karierze z pewnością spotkał się z koniecznością leczenia dolegliwości bólowych, z jakimi zgłaszali się do nich pacjenci. Bogate unerwienie zębów pochodzi od splotów zębodołowych dolnych i górnych, których bezpośrednim źródłem zaopatrzenia jest nerw trójdzielny- największy i najważniejszy nerw czuciowy głowy.

leczenie zębówSploty powstają odpowiednio z nerwu szczękowego i żuchwowego, które odchodzą od zwoju Gassera. Opierając się na tej wiedzy dentysta dokonuje znieczulenia poprzez dziąsła, najczęściej roztworami lidokainy. Zablokowanie impulsacji eferentnej z tych splotów pozbawia pacjentów wrażeń bólowych, które często występują w trakcie przeróżnych procedur stomatologicznych. Silne zaopatrzenie nerwowe tej okolicy jest spowodowane przede wszystkim bliskością żywotnie najistotniejszych części organizmu ludzkiego. Zakażenia w obrębie wyrostków zębodołowych mogą z łatwością komunikować się z otworami skrzydłowo-podniebiennymi, a tym samym z podstawą czaszki, stanowiąc bardzo duże zagrożenie dla ośrodkowego układu nerwowego. Ze względu na współczesną dla nas dietą, aparat gębowy zaczyna przechodzić pewne zmiany. Warto jest tu wskazać, iż coraz więcej osób podejmuje się prostowania zgryzu.

Ortodonta szczecin ma coraz więcej pacjentów głównie, dlatego, iż dzieci od małego dostają smoczki, jedzą przetarte posiłki, a w wieku starszym ich dieta jest uboga w twarde warzywa i owoce, które pozwalałyby na odpowiednie umiejscowienie zębów. W ten sposób powstają często bardzo nieatrakcyjne defekty kosmetyczne oraz czynnościowe. Dodatkowymi powikłaniami współczesnej diety są liczne przebarwienia, które można niwelować poprzez wybielanie zębów ultrafioletem, lub metodami chemicznymi. Nasze zęby pełnią bardzo ważną rolę w poprawnej artykulacji dźwięków- często wady zgryzu, lub ubytki mogą powodować bardzo niekorzystne zaburzenia w wymowie.