You are here: Home » stomatologia » Chorowanie na zęby

Chorowanie na zęby

Bardzo powszechnym zjawiskiem współcześnie u dzieci są liczne choroby zębów i przyzębia. Najczęściej wymienia się próchnica, której przyczyną jest bezpośrednia erozja szkliwa przez kwasy zawarte w pożywieniu, a także metabolity produkowane przez bakterie obecne w jamie ustnej. Szkliwo jest zbudowane z wielu tzw. „pryzmatów”, w skład, których wchodzą odłożone kryształy węglanu wapnia.

Powstawanie próchnicy

zębyKwasy powodują chemiczną degradację tych pryzmatów i sprawiają, że warstwa szkliwa traci swoją ciągłość. To niestety prowadzi do odsłonięcia zębiny- części kostnej zęba, która również ulega kwasowej erozji. Późna diagnostyka bardzo często przyczynia się do tego, że choroba, jaką jest próchnicą zębów jest w bardzo zaawansowanym stadium. Progresja procesu patologicznego sięga do miazgi, a więc części „żywej zęba” w skład, której wchodzą naczynia, nerwy oraz włókna elastylowe. Patologia docierająca do tamtych okolic daje najczęściej najsilniejsze dolegliwości bólowe. Objęcie procesem chorobowym miazgi zęba jest wskazaniem do tak zwanego leczenia kanałowego, a więc dewitalizacji zęba oraz usunięcia tkanek z jego obrębu. Dentysta często uzupełnia ubytek odpowiednim wypełniaczem, potocznie zwanym plombą.

Wizyta u stomatologa

Leczenie zębów jest o tyle istotne, iż jama ustna stanowi bardzo łatwą drogę do szerzenia się infekcji na cały obszar głowy i szyi. Patologie mogą niezwykle często przenosić się w obręb splotu postawnego, lub skrzydłowego i doprowadzać do objęcia infekcją również ośrodkowego układu nerwowego. Progresja patologii jest przyczyną, dla której zęby są niezwykle mocno unerwione. Ma to wskazywać względnie wcześnie toczący się proces chorobowy i sprawić, ze najlepszy stomatolog szczecin będzie mógł w porę ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Odpowiednia diagnostyka, troska o uzębienie i szybkie leczenie ubytków to gwarancja zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu na lata. Niestety, ale często stosujemy różnego typu ryzykowne zabiegi, jak choćby amatorskie wybielanie zębów.

Sprawdzony dentysta

Tylko usługi gwarantowane przez gabinet stomatologiczny szczecin są bezpieczne oraz dają pewne rezultaty. Podobnie się to ma, gdy stosujemy zastępcze środki do prostowania zębów. W tej sytuacji pomóc nam może tylko odpowiedni ortodonta, który stworzy specjalnie dla nas określony aparat, który będzie w stanie przywrócić zestawienie zębów i zgryz do poprawnej formy. Nie warto jest powierzać niezwykle istotnej rzeczy, jaką jest uśmiech w ręce wizażystów i przedstawicieli innych niemedycznych zawodów. Ortodonta szczecin da nam gwarancję pięknego i zadbanego uśmiechu.