You are here: Home » prawnicy » Wizerunek prawnika w Polsce

Wizerunek prawnika w Polsce

Według przeprowadzonych niedawno badań, wielu prawników, zarówno nowych, jak i doświadczonych, jest rozczarowane swoją karierą. Ostatnie badania przeprowadzone przez amerykański ośrodek badawczy wykazały, że prawie połowa ankietowanych prawników było niezadowolonych ze swojej kariery. Najlepszym sposobem, aby uniknąć złej decyzji związanej ze swoją karierą zawodową jest to, aby przyszły prawnik kształcił się mając na uwadze realia praktyki prawniczej. Wgląd w to, jak wygląda praca w danej specjalności lub praktyka w otoczeniu prawnym ma zasadnicze znaczenie dla ustalenia, czy taka praca będzie dla nas dobrym rozwiązaniem.

Jak działają prawnicy?

Wiele osób wybiera bowiem prawo z niewłaściwych powodów. Przed rozpoczęciem wymagającej, czasochłonnej i kosztownej kariery jako prawnik, upewnij się, że podejmujesz w pełni świadomą decyzję. Wiele osób uważa, że bycie prawnikiem jest gwarantowaną drogą do osiągnięcia sukcesu finansowego.

Prawda jest jednak taka, że najlepiej zarabiający prawnicy zatrudnieni są w światowych mega-firmach i należy jednocześnie pamiętać, że takie firmy stanowią jedynie 1% wszystkich firm prawniczych. Według amerykańskiego ośrodka badawczego, większość najlepszych firm prawniczych przeprowadzają bardzo selektywny proces rekrutacji, wybierając tylko najlepszych prawników z najbardziej prestiżowych szkół prawniczych.

Czy bycie adwokatem się opłaca?

prawnikZdecydowana większość prawników pracuje więc w mniej opłacalnych miejscach, takich jak małe firmy, sektorze publicznej i organizacjach rządowych. Według amerykańskiego ośrodka badawczego, 83% wszystkich prawników, którzy pracują w prywatnym sektorze, jest zatrudniona w korporacjach liczących mniej niż 50 prawników. Jednocześnie co ciekawe, często prawnik zatrudniony w dużej korporacji, zgłasza najmniejszą satysfakcję ze swojej kariery. Tak przynajmniej wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez amerykański ośrodek badawczy.

Duże firmy prawnicze

Wiele dużych firm prawniczych wymaga od swoich prawników 60-80 godzin pracy tygodniowo. Kiedy podzielisz przepracowane godziny do swojej miesięczne pensji, wypłata wcale może nie wyglądać tak hojnie. Natomiast prawnicy zatrudnieni w sektorze publicznym – w której wynagrodzenia są najniższe – wykazują najwięcej satysfakcji zawodowej. Wiele osób twierdzi, że prawnik może wyeliminować niesprawiedliwości i wpłynąć na zmiany społeczne. Jednak należy pamiętać, że orzeczenia sądowe nie zawsze oznaczają dążenie do sprawiedliwości. Często strony dążą do osiągnięcia kompromisu, który wcale nie musi w pełni zadowolić wszystkie strony.