You are here: Home » prawnicy » Rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie?

Jedną z największych traum w życiu człowieka jest przeżycie rozwodu. Jednak obecnie dochodzi do nich dość często, niemal co drugie małżeństwo kończy się właśnie w ten sposób. Okazuje się, że związki są nietrwałe i nie umiemy sobie radzić z trudnościami, jakie pojawiają się na naszej drodze. Jeśli okazuje się, że rozwód jest koniecznością i nic nie da się zrobić, warto mimo wszystko rozstać się z godnością i bez wywlekania wzajemnych win. Takie sprawy mogą dość długo trwać, jeśli będziemy wysuwać kolejne żądania, a to z kolei uniemożliwi rozpoczęcie nowego etapu w życiu.

Czy prawnik ułatwi uzyskanie rozwodu?

Każdy prawnik wskaże dzisiaj, że w Polsce trudno jest uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie drugiej osoby. Nawet jeśli małżonek dopuścił się zdrady, to dla sądu nie są to jednoznaczne sprawy. I chociaż można się oburzać, to jednak trudno udowodnić jednoznaczną winę. Dlatego często adwokaci radzą rozstać się bez orzeczenia o winie, ewentualnie ustalić wysokość alimentów na dzieci czy małżonka, a także podział majątku. Dogadanie się w takim momencie jest bardzo trudne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, w której to właśnie adwokaci przeprowadzają mediację. Można wtedy uniknąć niepotrzebnych kłótni, a prawo jasno określa, jakie są obowiązki względem małżonka, więc można dojść do porozumienia, jeśli nie towarzyszą temu wielkie emocje.

Obowiązki podczas rozwodu

sprawa rozwodowaSprawy rozwodowe często wyglądają bardzo dramatycznie, prawnik może wywlec wszystkie problemy, brudy i zaniedbania. Jednak jednoznaczny wyrok o winie jednej osoby jest trudny do udowodnienia i na pewno wiąże się z dłuższym czasem przeprowadzenia rozwodu. W takich sytuacjach wydaje się jednak, że lepiej odpuścić, podzielić majątek, ustalić alimenty i rozstać się szybko z godnością, by móc pójść dalej, chociaż niewątpliwie jest to wielkie przeżycie i trauma, z którą później trzeba będzie sobie poradzić. Warto także pamiętać, że przed rozwodem mamy okres separacji, w tym czasie można się zastanowić, czy małżeństwo ma sens, rozpocząć już nowy etap lub dać sobie szansę przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozwodzie. Warto pamiętać, jakie możliwości w tym zakresie prawo polskie nam zapewnia.