You are here: Home » mycie zębów » Mycie zębów przy aparacie ortodontycznym

Mycie zębów przy aparacie ortodontycznym

Mając stały aparat ortodontyczny, możemy cieszyć się pięknym i równym uśmiechem przez całe życie. Aby jednak tak się stało, konieczna jest odpowiednia profilaktyka oraz higiena jamy ustnej, która podczas leczenia ortodontycznego jest szczególnie ważnym elementem. Odpowiednia dbałość o stan jamy ustnej pozwoli ochronić się przed wieloma nieprzyjemnymi powikłaniami, próchnicą czy zapaleniem dziąseł, co bezpośrednio wpłynie na opóźnienie procesów korygowania wad zgryzu.

Czy można myć zęby szczoteczką elektryczną?

mycie zębówW trakcie leczenia ortodontycznego, zęby szczególnie narażone są na destruktywną działalność bakterii chorobotwórczych, które są winowajcami powstawania próchnicy, jak również zapalenia dziąseł. Wszystko dlatego, że płytka nazębna chętnie osiada na metalowych elementach aparatu. Jeśli nie jest regularnie usuwana, zamienia się w kamień nazębny, który prowadzi do chorób zębów oraz dziąseł. Dlatego codzienna, bardzo dokładna higiena jamy ustnej jest szalenie ważnym elementem. Mycie zębów u osób noszących aparaty ortodontyczne powinno zatem odbywać się przy użyciu szczoteczki elektrycznej, wykorzystującej technologię oscylacyjno-rotacyjną, usuwając przy tym dwa razy więcej płytki nazębnej niż jest to zauważalne w przypadku szczoteczki manualnej. Sposoby prawidłowego mycia zębów znajdziesz np. na stronie: http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl

Na rynku nie brakuje produktów przeznaczonych do codziennej higieny jamy ustnej u osób stosujących leczenie ortodontyczne. Mowa m.in. o końcówkach do szczoteczki elektrycznej, szczoteczki przeznaczone do czyszczenia przestrzeni między klamrami aparatu czy specjalnych niciach dentystycznych. Mycie zębów ułatwia również stosowania irygatora, dzięki któremu dotarcie do trudno dostępnych miejsc staje się prostsze niż kiedykolwiek. Ostatnim elementem prawidłowej higieny jamy ustnej w przypadku aparatu ortodontycznego jest stosowanie specjalnego płynu do płukania, wykazującego się działaniem antybakteryjnym.

Sposoby na dokładne czyszczenie zębów

Stopień skomplikowana mycia zębów przy aparacie ortodontycznym polega na ograniczonych możliwościach dotarcia do wszystkich powierzchni zębów. Pomocne w tym celu okazują się specjalne akcesoria, takie jak szczotki ortodontyczne z rowkiem, nitki o utwardzanych końcówkach, wyciorki różnej grubości oraz płyny do płukania jamy ustnej.

Wyciorki przeznaczone są do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Czyszczą elementy aparatu ortodontycznego, takie jak pierścienie czy zamki. Służą również do usuwania bakterii z przestrzeni międzyzębowych. Aby możliwe było dotarcie do ciasnych powierzchni zębów, używa się nitek ortodontycznych o specjalnie utwardzanych końcówkach