You are here: Home » mycie zębów » Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Mycie zębów jest najważniejszą częścią profilaktyki próchnicy i chorób dziąseł. Codzienne szczotkowanie jamy ustnej pozwala bowiem uniknąć problemów w postaci bolących zębów, pojawiania się ropni czy też opuchlizny na dziąsłach. Zęby powinno się więc szczotkować dwa razy dziennie – obowiązkowo przed snem i rano lub po obfitym posiłku. Ta prosta czynność zajmująca nam jedynie kilka minut może bowiem być dla naszej szczęki zbawienna w skutkach.

Zęby należy myć nie tylko po to, by mieć świeży oddech – wykonując te czynność, usuwamy z zębów resztki jedzenia i płytkę nazębną, które w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania próchnicy, gdyż stanowią doskonałe siedlisko dla bakterii inicjujących rozkład szkliwa zębów. Należy więc nie tylko myć zęby systematycznie, ale i wiedzieć, w jaki sposób należy usuwać z nich wszelkie zanieczyszczenia.

Sposoby efektywnego mycia zębów

szczoteczkaMogłoby się wydawać, że prawidłowa technika mycia zębów jest banalna i zna ją każdy, jednak okazuje się, że większość z nas wykonuje tę czynność nieprawidłowo. Lekarze stomatolodzy i higienistki stomatologiczne zalecają bowiem, by zęby czyścić ruchem wymiatającym, a nie okrężnym lub posuwistym. W ten sposób najdokładniej oczyszcza się zęby, przy jednoczesnym dbaniu o dziąsła. Konieczne jest również pamiętanie o dobrej jakości szczoteczce.

Rodzaje szczoteczek

Najlepszym wyborem do prawidłowego czyszczenia zębów jest szczoteczka soniczna. Jest ona szczoteczką elektryczną, która nie wykonuje jednak tradycyjnie stosowanych w tego typu modelach ruchów pulsacyjnych i obrotowych, ale skupia się na ruchu wymiatającym, który jest zalecany przez dentystów. Szczoteczka soniczna jest więc delikatniejsza dla dziąseł, a także nie powoduje mikrouszkodzeń szkliwa zębów, które mogłyby być przyczyną pojawiania się próchnicy w późniejszym czasie. Stosując szczoteczkę soniczną, należy jednak pamiętać nie tylko o myciu samych zębów i dziąseł, ale również o czyszczeniu innych części jamy ustnej.

Czym jest szczoteczka soniczna?

O ile szczoteczka soniczna sprawdza się podczas szczotkowania zębów wyśmienicie, o tyle nie nadaje się ona do higieny języka i podniebienia. Do tego celu należy zaopatrzyć się w szczoteczkę manualną o miękkim włosiu. Język i podniebienie myje się krótko, gdyż wystarczy jedynie kilka delikatnych ruchów, by usunąć z tych dwóch części jamy ustnej wszelkie zanieczyszczenia. Należy jednak pamiętać o tej czynności, gdyż samo płukanie jamy ustnej to za mało, by oczyścić też język i podniebienie, na których również gromadzą się bakterie i resztki jedzenia, które później znów odkładają się na zębach.