You are here: Home » Informacje ze świata » Czym jest elektronika?

Czym jest elektronika?

Człowiek zapytany o to, czy wie, czym jest elektronika, na pewno podałby odpowiedź twierdzącą. Mimo tego szczegółowe wyznaczenie definicji dla tej dziedziny nie jest proste i nieraz nie radzą sobie z tym zadaniem nawet naukowcy. Oczywiście znajomość skomplikowanych pojęć nie jest potrzebna do tego, by posługiwać się komputerem czy laptopem, ale warto posiadać przynajmniej pewne jej podstawy. Jak zatem przeciętny człowiek mógłby wyjaśnić definicję słowa „elektronika„?

Słowo to, podobnie jak większość wyrażeń, pochodzi z greki i w tym języku jeden z jego członów oznacza bursztyn możliwy do naelektryzowania (poprzez potarcie), a drugi – „na sposób”. Elektroniką nazywa się obszerną i ogromną dziedzinę nauki oraz techniki, która na co dzień skupia się na obwodach elektrycznych. Zawsze posiadają one specjalną konstrukcję, ponieważ zawierają elementy bierne oraz elementy aktywne (np. tranzystory czy diody). Ich specyficzna budowa pozwala tak je przekształcać, by człowiek mógł nimi samodzielne sterować. Na samodzielne sterowanie nastawiona jest zresztą cała elektronika, bo w głównej mierze tworzy ona takie gadżety czy urządzenia, jakie ich użytkownik sam może potem ustawiać, zmieniając wykonywane przez nich zadania czy ich parametry. Świetnie widać to na przykładzie interaktywnych sprzętów bądź nawet na przykładzie standardowych telefonów komórkowych. Elektroniczne odkrycia są też nieraz wykorzystywane przez zupełnie inne dziedziny nauki czy techniki. Czasami wykorzystuje się je w sposób dosłowny, czyli poprzez eksploatowanie urządzeń elektronicznych w różnych zakładach, instytucjach i placówkach badawczych.

Bez elektroniki cały świat byłby o wiele bardziej pusty i ograniczony. To ta dziedzina przełamała pewne bariery, pokazując, jak wiele fantastycznych rzeczy mogą stworzyć sami ludzie. Elektronika tworzona jest w końcu przez człowieka i to mu zawdzięcza swój prężny i ciągle aktualny rozwój. Ewoluować będzie jeszcze przez bardzo długie lata, dopóki ludzie nie odkryją wszystkiego.