You are here: Home » dieta » Nietolerancje pokarmowe

Nietolerancje pokarmowe

Dzisiaj wiele osób ma problem z nietolerancją pokarmową. Trudno ją wykryć, zazwyczaj trzeba się zdecydować na dość kosztowne i specjalistyczne testy, jakie pokażą nam, jakie pokarmy rzeczywiście nam szkodą. Każdy może zdecydować się na takie badania, dzięki którym od razu wiadomo, jakich produktów należy unikać. Jest wiele różnych substancji i składników, na jakie możemy reagować negatywnie. Przede wszystkim jednak samodzielnie trudno taki problem zaobserwować.

Czy laktoza może być szkodliwa?

dietaWażne jest odróżnienie nietolerancji od alergii. W tym drugim przypadku mamy do czynienia w momencie, gdy od razu po spożyciu danego produktu, organizm reaguj wysypką, biegunką czy dusznościami albo innymi negatywnymi objawami. Można się zatem szybko i dość skutecznie przekonać o tym, co nam rzeczywiście szkodzi, a to jest przecież bardzo ważne, zwłaszcza, że może dojść do dość poważnych powikłań. Jeśli natomiast chodzi o nietolerancję pokarmową, to jest to już większy problem. Objawy mogą się pojawić po kilku dniach, nawet po tygodniu. Trudno więc sobie wtedy przypomnieć, co jedliśmy. Nie mamy też pewności, o jakie dni rzeczywiście chodzi. Sposobem na wykrycie swojej nietolerancji jest eksperymentowanie. Wystarczy tydzień czy dwa eliminacji danego produktu, by przekonać się, czy to on wywoływał u nas takie różne objawy. Trzeba jednak mieć do tego dużą motywację.

Problemy z układem pokarmowym

Dzisiaj wiele osób wykazuje nietolerancję głównie względem laktozy, jaka zawarta jest w mleku, produktach mlecznych, ale także w wielu innych produktach, jak chociażby w chipsach, a nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Oprócz tego wiele osób decyduje się na dietę bezglutenową, chociaż nietolerancja w tym przypadku ma związek wyłącznie z chorobą, jaką jest celiakia. Należy zatem rozsądnie podejść do całej sprawy i reagować w momencie, gdy rzeczywiście nasz układ pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo i są powody do obaw. Warto jednak zawsze zdecydować się na takie rozwiązania jak zdrowa dieta, a wtedy nasza kuchnia będzie jak najbardziej sprzyjać dobremu samopoczuciu.